Google'dan Duygu Asena için Doodle

Google, Duygu Asena'nın doğum günü için Doodle yaptı.

Google'dan Duygu Asena için Doodle

Google, Türkiye’deki kadın hareketinin öncülerinden kabul edilen Duygu Asena'nın doğum günü için Doodle yaptı.

Dünyanın en büyük arama motorlarından olan Google, bugün Doodle'ına gazeteci-yazar Duygu Asena'yı taşıdı. Doodle'ı gören insanlar Google'ın Doodle'ı Duygu Asena kimdir sorusuna yanıt aramaya başladı.

Duygu Asena kimdir?

Türkiye’deki kadın hareketinin öncülerinden kabul edilen Duygu Asena 19 Nisan 1946’da doğdu.

İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümünü bitirip bir süre bu alanda çalıştıktan sonra gazeteciliğe yöneldi. 1972 yılında ilk yazısı Hürriyet gazetesinin Kelebek ekinde yayınlanan Duygu Asena, daha sonra çeşitli gazetelerde yazar ve muhabir olarak görev yaptı. 70’lerin sonunda Kadınca, Onyedi, Ev Kadını, Bella Bayan, First gibi pek çok kadın dergisini yönetti. Aynı zamanda Söz, Sabah, Güneş, Milliyet ve Habertürk gazetelerinde de köşe yazarlığı yaptı.

1987 yılında yayınlanan “Kadının Adı Yok” isimli ilk kitabı bir yıl içinde 40 baskı yaparak rekor kırdı. Ancak daha sonra Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından muzır bulunarak satışı sınırlandırıldı, poşet içinde satılmaya başlandı. Daha sonra Duygu Asena’nın açtığı dava ile kitap yeniden serbest olarak satılmaya başlandı. Kadının Adı Yok ayrıca Hollanda, Almanya ve Yunanistan’da da tercüme edilerek yayınlandı. Kitap Atıf Yılmaz tarafından sinemaya da uyarlandı.

Duygu Asena, 30 Temmuz 2006’da beyin tümörü nedeniyle İstanbul’da vefat etti. Hala feminizmin en önemli yazarları arasında kabul edilmektedir.

Yayınlanan kitapları sırasıyla:

Kadının Adı Yok, 1987
Aslında Aşk da Yok, 1989
Kahramanlar Hep Erkek, 1992
Değişen Bir Şey Yok, 1994
Aynada Aşk Vardı, 1997
Aslında Özgürsün, 2001
Aşk Gidiyorum Demez, 2003
Paramparça, 2004

Sayfa Derleme Süresi: 10.3264 saniye